بلاک چین مهمترین پیشرفت فناوری

1400-11-18 19:09:36

اخبار شرکت آرکا تحلیل

بلاک چین به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مهمترین پیشرفتهای فناوری در چند دهه گذشته است.

این شعبه های توزیع شده، معاملات ناشناس نظیر به نظیر بین کاربران را  ممکن می سازد و اساس انقلاب رمزنگاری است.

بازار جهانی بلاک چین در حال حاضر حدود 1.2 میلیارد دلار تخمین زده می شود و کارشناسان پیش بینی می کنند که تا سال 2025 با رشد  بیش از 69٪ در سال، به ارزش 57 میلیارد دلار برسد.

شرکتهای بزرگ و سرمایه داران سرمایه گذار برای توسعه فناوری جدید رمزنگاری(new cryptocurrency technology)، قراردادهای هوشمند، شعبه های توزیع شده برای بانکهای سنتی، کلید های بازی و سیستم های مدیریت زنجیره تأمین با شرکتهای مشاوره بلاک چین همکاری می کنند.

 

توسعه دهندگان در حال حاضر از زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C++ و Java برای ساختن برنامه های سفارشی بلاک چین استفاده می کنند.

علاوه بر این، مهندسان رمزنگاری زبانهایی مانند Simplicity   و  Solidity ایجاد کرده اند که به طور خاص برای توسعه بلاک چین طراحی شده اند. اما، آیا این ها برای کار با بلاک چین بهترین زبان های برنامه نویسی هستند؟

 

بلاک چین چیست؟

بانکداری سنتی از یک بانک به عنوان رهبر و واسطه استفاده می کند.

برای انتقال پول به حساب بانکی یک دوست، ابتدا شخص باید به بانک شخصی خود رفته و از آنها بخواهد تا پول را به یک شماره حساب خاص انتقال دهند.

این بانک حساب فرستنده را برای وجوه بررسی می کند، آن وجوه را به مقصد منتقل می کند و معامله را در حساب فرستنده ثبت می کند. بانک دریافت کننده باید همین کار را انجام دهد.

 

با این حال، مشکل این سیستم بانکی سنتی این است که سوابق در داخل یک پایگاه داده محلی ذخیره می شوند و در برابر هک و دستکاری آسیب پذیر هستند. بلاک چین با ذخیره کردن تمام سوابق به صورت آنلاین در یک شعبه غیر متمرکز و ناشناس که توسط هر کسی قابل دسترسی نیست، این خطر را از بین می برد.


 
بلاک چین برای ذخیره داده ها از بلوک یا مجموعه ای از داده ها، مشابه سطرها و ستونهای spreadsheet استفاده می کند. بلاک ها به ترتیب متوالی به "زنجیره" اضافه می شوند.

 
برخلاف شعب بانک سنتی، که در داخل پایگاه داده محلی ذخیره می شوند، هر کاربر بلاک چین دارای سابقه ای کامل از کل بلاک چین در رایانه خود است. این بدان معناست که در صورت داشتن کد هش مربوطه می توانند به سرعت هر معامله ای را که اتفاق افتاده است پیدا کنند. از آنجا که این داده ها به صورت عمومی ذخیره می شوند، هرگز قابل تغییر یا حذف نیستند و این امر باعث می شود کاربران آرامش و اعتماد به نفس بیشتری در سیستم داشته باشند.

 
مشاغلی که علاقمند به استفاده از مزیت انقلاب بلاک چین هستند، باید به دنبال متخصصین برنامه نویسی در زبانهای برنامه نویسی زیر باشند:

 

Java Script

یکی از دلایلی که توسعه دهندگان بلاک چین به جاوا اسکریپت اهمیت می دهند، نحوه دستیابی به کد نامتقارن است. این امر در بلاک چین بسیار مهم است، زیرا ممکن است هزاران یا حتی میلیون ها معاملات در همان زمان آغاز شوند. برنامه نویسی موازی، نامتقارن، یک برنامه را قادر می سازد چندین عمل را به طور همزمان انجام دهد. برنامه نویسی استاندارد و متقارن نمی تواند آن حجم را تحمل کند.

 

با اجرای چندین کار به طور همزمان، کد نامتقارن می تواند پاسخگویی نرم افزار و عملکرد برنامه را بهتر کند. با این کار، برنامه های بلاک چین می توانند حجم زیادی از اقدامات را بدون کند کردن عملکرد و ناامید کردن کاربران انجام دهند.

 

C++

این زبان در صنعت بلاک چین نیز یک قدرت غالب است. با توجه به روشی که فعالیت های موازی  و ترد های موازی (parallel tasks and threading) را انجام می دهد، بطور گسترده توسط خدمات توسعه بلاک چین استفاده می شود. این زبان می تواند وظایف موازی و غیر موازی را انجام داده و همچنین عملکرد ترد های واحد  (single-thread performance. ) را بهبود بخشد.

 

EOS  یک مثال خارق العاده از یک برنامه بلاک چین ساخته شده با C++ است. نرم افزار متن باز در سال 2018 توسط Block منتشر شد و به گونه ای طراحی شده است که معاملات با محدود کردن نرم افزار فقط به 21 گره تولید بلوک پردازش شود. بنابراین نرم افزار در کمتر از یک ثانیه معامله را تأیید کرده و فقط در دو دقیقه آن را نهایی می کند.

 

Solidity

Solidity  یک زبان هوشمند برای بلاک چین است که بطور گسترده توسط توسعه دهندگان Ethereum استفاده می شود.  این زبان از بسیاری از اصول و عمگر های مشابه جاوا اسکریپت را  برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز با کیفیت بالا استفاده می کند.

توسعه دهندگان این زبان را ترجیح می دهند، زیرا این امکان را به آنها می دهد تا کدهای سطح بالایی را برای شبکه blockchain Ethereumبنویسند و  دومین محبوبیت رمزنگاری بلاک چین، کامپایل شدن به کد دستگاه های سطح پایین است. همچنین این امکان را به افراد می دهد تا از دفتر مبادلات دیجیتالی  Ethereum استفاده کنند تا قراردادهای هوشمندانه بین مشاغل ایجاد کنند.

 

Simplicity

این زبان یک زبان برنامه نویسی کاملاً جدید است که در نوامبر 2017 منتشر شد و به طور خاص برای قراردادهای هوشمند و توسعه بلاک چین طراحی شده است.

همانند C++ ، Simplicity یک زبان شی گرا است که از اصول مشابهی برای جلوگیری از خطاها و تغییر در داده ها استفاده می کند. سازندگان زبان ، Blockstream ، هنوز در حال گسترش زبان و قابلیت های آن هستند. توسعه دهندگان می توانند انتظار داشته باشند وقتی زبان در بیت کوین گنجانده شود و ویژگی های آن نهایی شود، Simplicity  در برنامه های بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت می توان گفت که توسعه دهندگان می توانند به راحتی از زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C++ و جاوا برای توسعه بلاک چین استفاده کنند. از طرف دیگر ، این انجمن اخیراً زبانهای خاص بلاک چین مانند Solidity و Simple را ایجاد کرده است که توسعه cryptocurrency را به یک فرآیند روان تبدیل می کند.

 


تصویر پروفایل

این خبر ازعباس نژاد